Tüp bebekte cinsiyet seçimi

BURADASIN

Tüp bebekte preimplantasyon yöntemi ile genetik tanıma sistemiyle bebek cinsiyeti belli edilebiliyor. Bu yöntemde laboratuvar ortamında tüp bebek tedavisinde olduğu gibi, sperm ve yumurtanın doktor gözetiminde cinsiyet genlerinin seçilerek ayrıştırılmasıdır.

Ülkemizde cinsiyet seçimi yasal değildir ancak yurt dışında uygulanmaktadır. Bir çiftin iki erkek çocuğu varsa, üçüncünün kız olmasını sağlamak için tercih edecekleri bu yöntem, doğal seleksiyona zarar verebileceği nedeniyle çok gündeme gelen bir konu değildir.

Yurt dışında çok fazla kullanılan PGT yöntemi, ayrıca bebeğin herhangi bir genetik hastalığının olmaması için de faydalı bir yöntemdir. Sağlıksız embriyolar nedeniyle bebek kayıpları yaşayan kişilere preimplasyon genetik tanı yöntemi kullanılabilmektedir.

Cinsiyet Seçimi Dışında Ne Gibi Faydalar Sağlanabilir?

PGT yöntemi ile cinsiyet tahmini dışında birçok genetik hastalığın da önlenmesi sağlanabilir. Özellikle turner sendromu, down sendromu ve diğer genetik hastalıklarla ilgili önleyici nitelikte genetik seçim yapılabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta uygulanabilen bu durum için riskli gebeliklerde amniyosentez gibi durumların oluşması da önlenebilmektedir.

Cinsiyet Seçimi Neden Ülkemizde Yasal Değil?

Cinsiyet seçiminde doğal yapının bozulmaması için yasal olarak izin verilmeyen birçok ülke vardır. Bu ülkelerde suiistimalin önüne geçilmesi için bir önlem alınmadığından yasal olarak tercih edilmemektedir.

Cinsiyet seçimi için en önemli veriler, çiftin daha önceki çocuklarının aynı cinsiyetten olmasıdır. Anne ya da babanın daha önceki evliliklerinden de çocukları varsa, yine aynı durum dikkate alınarak cinsiyet seçimi yapılabilmektedir.

Kimler Cinsiyet Seçimini Tercih Etmeli?

Cinsiyet seçimi değil de, genetik tanı diyebileceğimiz bu yöntem sayesinde, sağlıklı bebeklerin doğması mümkün olmaktadır.

Anne ve babanın genetik hastalıklarının olmasının söz konusu olduğu durumlarda preimplantasyon genetik tanı yöntemi tercih edilerek, risklerin en aza indirgenmesi sağlanabilir.

Bu Yazi Toplam da 784 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?