Tüp bebek sonrası hamile kalmak

BURADASIN

Tüp bebek tedavisinin zorlu süreçlerini yaşayan kadınlar, ikinci gebeliklerinde de tüp bebekle anne olacaklarını düşünürler. Ancak bazı anne adayları arasında, tüp bebekten sonra doğal yolla hamile kalanlar çoğunluktadır.

Sürpriz bir gebelik olan tüp bebek tedavisi sonrası hamilelik, gebelik süresince dinlenen vücudun anneliği yaşarken hipofiz bezinin de sorunsuz çalıştığından dolayı kolay gebe kalma durumunun ortaya çıkması düşünülür. Hamilelik anne adayının bebeğinin bakımını zora sokmayacaksa, sorunsuz bir şekilde geçebilir.

Gebelik süresince ilk 3 aylık dönem sorunsuz bir şekilde atlatıldığında, genelde bir sorun yaşanmadan doğuma kadar olan süre içinde sağlıklı bir gebelik yaşanmaktadır.

Oranlar Düşük

Tüp bebek tedavisi sonrası normal gebelikler hastaların yüzde 10 ila 20’lik bir dilimini kapsamaktadır. Sebebi bilinmeyen kısırlıkta ise bu oran yüzde 40’lara kadar çıkabilmektedir.

Stresin çok etkili olduğu bir süreç olan gebe kalamama durumunda, çiftlerin üzerinden çocuk sahibi olamama baskısı kalktığı için, daha kolay gebelik elde edildiği düşünülmektedir. Stresin çok fazla etki ettiği hipofiz bezinde, birçok problem doğum sonrası ortadan kalktığı için, sağlıklı beslenme, düzen ve rahatlık söz konusu olduğundan kolay hamile kalınabilmektedir.

Sperm yetersizliğinden kaynaklanan kısırlıkta ise, kendiliğinden gebe kalma oranı pek mümkün olmamaktadır.

Çok Fazla Negatif Tüp Bebek Denemesi

Bazı çiftlerde farklı sebeplerden ötürü tüp bebek tedavileri sonuç vermez ve bu durumdan tamamen umudunu kesen çiftler, normal hamilelik yaşayabilirler.

Özellikle kadından kaynaklı olan kısırlık durumunda yaşanan bu sorunlar, birçok başarısız deneme ardından kendiliğinden gebe kalmanın mümkün olduğunu ancak çoğunlukla düşükle sonuçlandığını gösteriyor. Sebebi bilinmeyen interfilitede, bu durumda yaşanan gebelikten sonra bebeğin canlı doğma ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Biyolojik faktörleri etkileyen psikolojik süreçler, bu süreçlerin biraz da psikosomatik yanının olduğunu bize gösteriyor.

Bu Yazi Toplam da 2.379 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Tüp bebek sonrası hamile kalmak Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?