Tüp bebek nedir?

BURADASIN

Çeşitli nedenlerle kısırlık durumuyla karşı karşıya kalan insanlar, doğal olmayan yollarla gebelik elde edilmesi için tedavi görmektedir. Bu tedavilerin en iyi sonuç verenlerinden olan tüp bebek tedavisi çiftlerin çocuk sahibi olmaları için destek vermektedir.

Tüp bebek, kadının yumurta hücresi ile erkeğin sperm hücresinin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucu ortaya çıkan embriyonun transfer edilmesidir. Tüp bebek adı verilmesi, bu yüzdendir. Dış ortamda döllenme gerçekleştirilen yumurta ve spermin rahme tutunması, embriyonun kalitesi ile ilgilidir.

Kaliteli embriyolar fazla hücreye sahiptir ve bu sayede en iyi gebelik ürününü ortaya çıkarmak amaçlanır. Doğal seleksiyona direnen güçlü hücreler, canlı doğumlarla sonuçlanmaktadır.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisine başlanması için, ihtiyaç duyulan bir takım tetkiklerin sonuçlanması gerekmektedir. Erkek ve kadın için yapılan testler sonucunda, çiftlerin doğal yoldan gebelik elde edilemeyeceği sonucuna ortaya çıktığında, tedaviye başlanır.

Tedavi sürecinde yumurtanın olgunlaşmasını sağlayan ilaçlar verilmektedir. İlaç tedavileri sonunda olgunlaşan yumurta hücreleri, genel anestezi ile anne adayının rahminden ultrason yardımıyla alınmaktadır. Daha sonra baba adayından elde edilen spermler de aynı şekilde elde edilerek, en kaliteli embriyonun oluşması için laboratuvar ortamında döllenir.

Yine genel anestezi yoluyla anneye nakledilen embriyonun rahme tutunması beklenir. Rahme tutunan embriyoların 10 gün sonra gebelik testi ile tutup tutmadıkları anlaşılır.

Transfer İşlemi Sonrası

Tüp bebek transferi sonrasında yaklaşık 10 gün geçince, hekim kanda gebelik testi ile gebeliğin oluşup oluşmadığı test edilir.

Bir iki hafta sonra da gebelik kesesi ve bebeğin kalp atışları takip edilerek, gebelik ürünü sağlıklı mı yoksa düşük mü söz konusu bu anlaşılır. Tüp bebek tedavisi sonrası gebelik oluşup oluşmama ihtimali yüzde 50 oranındadır.

Bu Yazi Toplam da 771 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?