Tüp bebek ilaçları

BURADASIN

Tüp bebek tedavisi, genelde yeterince gelişmeyen yumurtalar nedeniyle hamilelik oluşmaması sebebiyle tercih edilir. Halk arasında, özellikle de Anadolu’da “döl tutmamak” adı verilen durum, yumurtanın yeterince olgunlaşmaması nedeniyle spermle dölleşememesidir.

Tedavide gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, genelde adetin beşinci ve dokuzuncu gününde kullanılan FSH salınımını arttıran ilacın kullanılmasıyla tedavi süreci başlar. Bu gibi üreme yardımcısı ve yumurta geliştirici ilaçlarla başlayan tedavi, yeterince olgunlaşan yumurtaların toplanmasıyla devam eder.

Yumurtaların çoğu toplanır ve gerekirse dondurulur. Yumurta çatlatma iğnesi adı verilen ve yumurtanın toplanmasından 36 saat önce enjekte edilen iğne de progesteron salgısını arttırarak, yumurtayı döllenmeye hazır hale getirir.

Hangi İlaçlar Kullanılıyor?

Hekimin önerdiği ilaçlar arasında sık sık reçete edilen Tetra 500 kapsül, Prednol 16 mg tablet, folikasit, Parlodel SRO kapsül ve Luverisampül gibi birçok farklı antibiyotik ve hormon ilaçları kullanılmaktadır.

Hormon ilaçları, eksik ya da fazla olan hormonun dengelenmesi için kullanılmaktadır. Gebelik öncesi ve gebelik sonrası da birçok ilaç kullanılır ve transfer öncesinde ve sonrasında da birçok ilaç kullanmak gerekir. Hasta  bu ilaçları sigorta kapsamında alamayabileceği için, belirli şartları taşıyanlara devlet destek vermektedir.

İlaç tedavisi, tüp bebek için şarttır ve doktorun önerdiği şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Aksi halde tedavi için gerekli olan şartlar tam anlamıyla oluşmaz.

Tüp Bebek Tedavisi İlaçları Pahalı Mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, genelde pahalıdır. Bu nedenle çiftlerin tedavi için maddi ve manevi olarak hazır olmaları önemlidir.

Her zaman ilk denemede embriyo rahime tutunamayabilir. Tedavide sabır oldukça önemlidir. İlk deneme, sonraki denemeler başarısız olabilir ve hastane bazı kendiliğinden bile hamile kalabilir. Tüp bebek tedavisinde hekimin önerilerine dikkat edilmesi önemlidir.

Bu Yazi Toplam da 613 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?