Polikistik over ve tüp bebek

BURADASIN

Polikistikover, özellikle 35 ve altındaki kadınları tehdit eden bir hastalıktır. Yumurtlama sorunu nedeniyle oluşan iyi huylu kistlerin, kadının yumurtalarının yeteri kadar olgunlaşmamasına neden olmasıdır.

Bu iyi huylu kistler, aslında yumurtalardır ve birçok kadında yaşanan PCOS adet düzensizliği ya da çocuk sahibi olma konusunda sorunlara neden olmaktadır. PCOS olan bir kadında tipi olarak ;

* Düzensiz adet görme,
* Vücutta erkek tipi tüylenme,
* Kilo sorunları,
* Sivilceler,
* Kısırlık gibi sorunlar görülmektedir.

Ultrasonda yapılan tetkiklerde yumurtalıkta inci kolyeye benzer kistler vardır. Bu kistler genelde büyüme göstermezler ve hamile kalmaya engel değillerdir.

PCOS ve Hamilelik

PCOS olan bir kadın hamilelik konusunda sorun yaşıyorsa, öncelikle hekimin önerdiği ilaç tedavisini uygulamalıdır. Sonraki süreçte hormonal ilaçlar bir sonuç vermemişse, tüp bebek denebilmektedir.

PCOS olanların birçoğu, düşükle sonuçlanan gebelikler yaşayabilirler. Bunun sebebi, yumurtanın yeterince olgunlaşmamasıdır. Yumurtanın döllenecek boyuta ulaşması için gerekli olan ilaçlar kullanılarak, yumurta toplama başlatılır ve tüp bebek ile hamilelik sağlanabilir. Bazı PCOS hastaları, tüp bebek tedavisinde önce doğal yoldan da hamile kalabilmektedir.

Ancak bu oldukça düşük bir ihtimaldir ve hangi dönemlerin en uygun dönem olduğu bilinmemektedir. PCOS olup da hamile kalan kadınların sayısı da bir hayli fazladır.

PCOS Doğum Sonrası Geçer Mi?

PCOS gibi yumurtalık kistleri, doğum sonrası kendiliğinden yok olmaz. Halk arasında doğumla her şeyin temizlendiği söylenir. Ancak bunun doğruluğu yoktur.

Yumurtalık kistlerinin hamilelikten doğuma kadar olan süre içinde yumurtlama olmadığı için oluşması durabilir. Ancak hastanın vücudu yine bu kistleri yapacaktır. PCOS tedavisi için doğum kontrol hapları kullanılsa da, belirli bir yaştan sonra bu haplar da sakıncalı olacağı için, kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Bu Yazi Toplam da 657 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?