Neden hamile kalamıyorum?

BURADASIN

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların en çok merak ettikleri sorular arasında yer alan neden hamile kalamıyorum sorusu, birçok kadını strese girmesine neden olmaktadır.

Yeni evlenmiş olan çiftlerden bir yıl içinde bir bebek haberi alamayan yakın çevre baskılar ve sorularla çifti zaten strese soktuğu için, hamile kalamama durumu ek bir strese neden olmaktadır. Hamile kalamama sebepleri oldukça fazladır ve bunun belirlenmesi için öncelikle 1 yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

İlk 6 aydan sonra şüphelenmeye başlanılan kısırlık durumu, bazen çiftlerin stres, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı gibi durumlar yaşamasından dolayı da olabilmektedir.

İki Tarafta da Olabilir

Kısırlık sorunundan söz edildiğinde hemen akla kadınlar gelmektedir. Oysa her iki cins için de, yüzde 50 oranında kısırlık ihtimali vardır.

Bazı geleneksel ailelerde kadını suçlayıcı ve rencide edici durumlarla bu sorun içinden çıkılmaz hale gelmektedir. Kadında yumurtlama sorunu ve yapısal rahim sorunları, erkekte ise sperm yetersizliği gibi sorunlar kısırlığa neden olmaktadır.

Tedavi için öncelikle sorunun ortaya çıkması ve neden dolayı çocuk sahibi olunmadığının bilinmesi gerekmektedir. Tüp bebek gibi tedavi yöntemleri, çiftler için oldukça yıpratıcı ve yorucu olabilmektedir.

Tanı Nasıl Koyulur?

Erkeklerde kısırlık tanısı koymak için, birkaç günlük cinsel perhiz sonrası mastürbasyon yoluyla elde edilen spermlerin sayımı ve analizi yapılır.

Sağlıklı bir erkekte sperm sayısının 20 milyondan fazla olması beklenir. Bu sayıdan az olan ve sperm sayısı sıfır olan erkekler, kısır olarak kabul edilir. Günümüzde vajinadaki spermlerden sağlıklı sperm elde edebilmek mümkün olabilmektedir.

Kadında tanı konulması ise, hormon tetkikleri, ultrason ve bir takım laparoskopik test ile mümkün olmaktadır. Tanı konulup sorun belli olduğu zaman, tedaviye de başlanır.

Bu Yazi Toplam da 971 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Neden hamile kalamıyorum? Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?