İlk defa başvuran adaylardan istenen testler

BURADASIN

Tüp bebek ile çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerden çeşitli testler istenerek sağlık durumunun ne olduğu öğrenilir. Erkek ve kadınlar için farklı testler uygulanmaktadır. Erkekler için yapılan testler ;

* Genel fiziksel muayene ile tıbbi geçmiş yani geçirilen hastalıklar gibi durumlar öğrenilir.
* Sperm analizi yapılır, herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı araştırılır.
* Hormon testleri uygulanır,
* Çeşitli ultrason tetkikleri yapılarak genel bir sonuca varılır.

Kadınlar için tüp bebek tedavisi testleri ise, genel muayene dışındaki tetkiklerdir. Bunlar ;

* Yumurtlama testleri,
* Tüplerin kontrol edilmesi,
* Laparoskopi, histereskopi gibi tetkikler,
* Hormon testleri ve yumurtalık rezervleri tetkikleridir.

Testlerden Sonra Tedavi Aşaması

Tetkiklerden sonra geçilen tedavi aşamasında, sabır gerektiren bir süreç başlar. Anne adayından alınan olgunlaşmış yumurtaların toplanması sürecine başlanır.

Bu süreçte anne adayının biraz zorlu zamanlar geçirmesi mümkün olabilir. Bu nedenle sürecin her adımında doktor ve hasta ilişkisi oldukça önemlidir. Hastanın psikolojik durumu da süreci etkileyebilmektedir. Tüp bebek tedavisi için gerekli olan her konuda hekim ve hasta ilişkisinin önemi büyüktür.

Erkekler için sperm temininden sonra yapılacak en önemli iş, eşe psikolojik olarak destek vermek olmalıdır. Eğer kaliteli yumurtalar toplanabilirse, fazla embriyolar dondurularak saklanabilir ve sonraki tedavi için saklanabilir.

Yumurtaların Dondurulma Süreci

Yumurta toplama sürecinde dondurulmuş yumurta saklanması için çiftler belirli bir ücret karşılığında yumurtaları ya da embriyoyu saklayabilir.

Daha sonraki gebeliklerde daha hızlı bir sonuç almak için dondurulmuş olan embriyo ve spermler kullanılabilir. Herkes için en uygun olan tedavi şeklini belirleyecek olan hekimlerin tavsiyelerine uyum gösterilmesi, en ekonomik ve garantili tedavi süreçlerinin yaşanması oldukça önemlidir.

Bu Yazi Toplam da 659 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

İlk defa başvuran adaylardan istenen testler Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?