Hangi durumlarda tüp bebek tercih edilir?

BURADASIN

Tüp bebek, 1 yıllık düzenli bir cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumunda, çiftlerin her ikisine de gerekli kontrol ve testler yapılarak karar verilen bir tedavi yöntemidir.

Bazen hormonal nedenlerden ötürü bazen de biyolojik olarak doğal yollardan gebe kalmak mümkün olmadığı için, çiftler dış ortamda döllenen embriyonun rahme transfer edilmesi ile çocuk sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisine doktor karar verir ve hastaların şartları uygunsa hemen başlanır.

İlaç tedavisiyle birlikte tüp bebek uygulaması için hazır hale gelen çiftlere uygun zamanda tedavi başlanmaktadır.

Tüp Bebek için Her Çift Uygun Mudur?

Tüp bebek tedavisi için çiftlere yapılan çeşitli testler sonucu karar verilmektedir. Tüp bebek uygulaması genelde ;

* Selvikal faktörlerden,
* Sperm sayısının yetersizliği ve kalitesizliğinde,
* Çikolata kisti gibi durumlar söz konusu olduğunda,
* Sebebi anlaşılamayan kısırlıkta,
* İleri aşamada olan polikistikover sendromunda,
* Tüplerde tıkanıklık olması durumunda yapılmaktadır.

Yani sağlıklı bir yumurtalık rezervine sahip olan ve düzenli adet gören kadınlarda hiçbir sorun yok gibi görünse de tüp bebek tedavisi gerekebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıldır?

Tüp bebek tedavisinde ilk denemede hemen sonuç alınamayacağı gibi, alınabilir de. Bu nedenle kişiye göre değişen sonuç alma durumu bir bütün olarak düşünülmelidir.

Tüp bebek tedavisi masraflı ve zorludur. Öncelikle yumurta gelişimi için hormonal ilaçlar kullanılır ve yumurtanın olgunlaşması hedeflenir. Olgunlaşan yumurtalar, genel anestezi ile toplanır. Bu sırada baba adayından da spermler toplanır ve embriyolog tarafından laboratuvarda döllenme gerçekleşir.

Daha sonra embriyolar, genel anestezi ile anneye transfer edilir ve kaliteli embriyolar oluşur. Embriyoların kalitesi hücre sayılarına göre belirlendiği için 4 ve daha az hücresi olan embriyolar düşebilmektedir.

Bu Yazi Toplam da 645 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Hangi durumlarda tüp bebek tercih edilir? Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?