Doğal gebelik nasıl oluşur?

BURADASIN

Doğal yollardan gebe kalma şansı her çift için her ay ortalama yüzde 18 oranındadır. Bunun anlamı, ayda sadece bir iki günün gebelik için uygun olduğudur.

Spermler kanala girdikten 3 – 4 saat sonra yumurta ile karşılaşırlar. Kendi kuyruk hareketleri ile ilerleyen spermler her zaman sağlıklı değildir. Bu nedenle doğal seleksiyon için en uygun olanları tercih edilir.

Düzenli adet gören kadınlarda adetin on dördüncü gününde yumurta yeteri kadar olgunluğa ulaşır. Yumurtaların için en olgun olanı ile birleşen spermin yumurtayı döllemesiyle hücre bölünmeleri meydana gelir ve embriyo oluşur.

Döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra kanda yapılan gebelik testiyle  hamilelik anlaşılır. Her sağlıklı hamilelik yaklaşık 40 hafta sürmektedir.

Yumurtlama Günleri

Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama adetin tam ortasındaki gündür. Ancak bu durum kesin olarak belirlenemeyebilir.

Yumurtlama her ay düzenli adet gören kadınlarda, akıntının kontrolü, yumurtlama testleri ve ateş ölçme yöntemi gibi birçok yöntemle tespit edilebilmektedir. Yumurtlama döneminde kadın daha çekici görünür ve ateşi diğer günlere oranla yarım derece daha yüksek olur.

Gebelik testine benzeyen bir test ile yumurtlama gününün tespit edilmesi mümkün olmaktadır.

Gebeliğin Anlaşılması

İdrarda yapılan gebelik testlerinin sonuç vermesi, beklenen adet tarihi itibari ile görülebilir. Pozitif çıkan gebelik testinden sonra, kanda yapılan gebelik testinde Beta-HCG hormonunun çıkması gözlenir ve adet gecikmesinden sonra yapılan ultrasonik muayenede gebelik kesesi görülür.

Gebelik kesesinin görülmesinden sonraki muayenede ise, bebeğin kalp atışları izlenebilmektedir. Kalp atışları duyulduktan sonra, gebeliğin otuz ikinci haftasına kadar ayda bir kez doktor kontrollerine gidilir.

Daha sonra iki haftada bir ve haftada bir olmak üzere kontroller devam ederek doğuma kadarki olan süreç planlanır.

Bu Yazi Toplam da 806 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Doğal gebelik nasıl oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?