Yumurta kapasitesi az olan kadınlar

BURADASIN

Bir kız bebek, anne karnında 6 milyon yumurta hücresine sahiptir. Bu sayı doğumdan sonra 2 milyona düşer. Yaş alındıkça yumurta rezervleri de azalmaya başlar.

Ergenlik ve menopoz döneminde her ay yumurtlama yapılır ve bu dönem üreme dönemi olarak adlandırılmaktadır. Ayda bir yumurta için 400 yumurta harcanmaktadır. Yani yumurtaların sayısı azaldıkça gebelik ihtimali de azalmaktadır. Yumurta sayısının fazla olması da gebelik şansını arttırmaktadır.

Tüp bebek tedavilerinde, Clomiphene adlı ilaç yumurtaları arttırdığı için, sağlıklı ve olgun yumurtalar hamilelik şansının en yüksek olduğu yumurtalara olarak bilinir.

Yumurta Rezervi Düşük Olanlarda Neler Olur?

Başarısız tüp bebek tedavisi ve tekrarlayan düşükler genelde zayıf yumurtalar nedeniyle olmaktadır. Sağlıklı bir kadın 21 35 günde bir adet olur. İki adet arası kanaması en az 21 gün olmaktadır.

Ama bu süreden daha az aralıklarla adet kanaması oluyorsa, yumurta rezervinin az olduğundan söz edilebilir. Tüp bebek tedavisinde de aynı şekilde düşükle sonuçlanan gebelikler gerçekleşebilmektedir. Yaşın ilerlemiş olması, bu durumu daha da zorlaştırabilmektedir.

Sağlıksız yumurta ve sağlıksız sperm, sağlıksız embriyolara neden olur ve bu da down sendromlu bebeklere yol açar.

Kadının Yumurta Kapasitesi Neden Önemlidir?

35 yaşından sonra doğal yollardan gebe kalmak zorlaşmaktadır. Bunun sebebi yumurtaların ve kalitelerinin azalmasıdır.

25 ve 35 yaş arası, bir kadının en yüksek doğurganlık oranına sahip olduğu yaş aralığıdır. Bu nedenle yumurta kapasitesindeki kaliteli yumurtalar tükenmeden bebek sahibi olunması gerekmektedir. Bunun için yumurtalar dondurulabilir ya da bu yaş aralığında çocuk sahibi olunabilir.

Kadının yumurta kapasitesi düştükçe, canlı ve sağlıklı doğum oranı da düşüş gösterecektir. Bu da hastalıklı bebekler ya da düşüklerle sonuçlanmaktadır.

Bu Yazi Toplam da 872 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

ERA testi nedir?

Kasım 3, 2016

Embriyo dondurma işlemi

Ekim 30, 2016

Yumurta donasyonu

Ekim 28, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?