Yumurta donasyonu

BURADASIN

Son yıllarda çiftlerin yaşadıkları sorunlar doğal yollardan bebek sahibi olmalarını zorlaştırmaktadır. Bu durumda bebek hasreti yaşayan çiftler tüp bebek tedavisi ile istedikleri sonucu alabilmektedir. Yapılacak tedavi seçeneği için ilk olarak her iki tarafından gerekli kontrollerden geçmesi gerekir.

Kadınlarda yumurtlama sorunları olması halinde elverişsiz yumurtalar nedeni ile gebelik durumu oluşmuyorsa bu durumda yumurta donasyonu yani nakli ile başarı sağlanmaktadır. Bu sayede annelik şansı olmayan kişilerinde anne olma imkanı bulunmaktadır.

Yumurta Donasyonu Nasıl Uygulanır?

Yumurta bağışı yapan adaylardan alınan yumurtaların incelenmesi ile en uygun olan yumurtaların kullanılması ile yapılır. Bu süreçte erkekten alınan sperm ile yumurtalar dış ortamda birleştirilerek bunun sonucunda sağlıklı embriyolar oluşması sağlanır.

Aslında nakil işlemi gibi düşünüldüğünde anne olmak isteyenler için etkili bir yöntemdir. Oluşan sağlıklı embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesi ile gebelik oluşumunun başlaması beklenir.

Uygulama için tanıdık ya da bağış yapmış olan kişilerin yumurtaları kullanılabilir. Uyumlu olması bu aşamada yeterli bir kriterdir.

Yumurta Donasyonu Kimlere Uygulanır?

Kadınlarda yapılan kontroller sonucunda alınan verilere göre seçilecek olan yumurta donasyonu tüp bebek yöntemleri arasında sıkça kullanılan bir seçenektir. Bu sayede oldukça düşük şansı olan bayanlarında bebek sahibi olması sağlanarak daha yüksek başarı elde edilir.

* Hiç adet görmeyen bayanlara,
* Yumurta hücreleri kaybolmuş veya çalışmayanlara,
* Erken menopoza girmiş olanlara,
* Tüp bebek tedavisinde yumurta elde edilememiş olan bayanlara,
* Adet sonrasında yapılacak FSH testinin değerinin 15 üzerinde çıkmış olanlara,
* Yumurtalıkları alınmış bayanlara,
* Tüp bebek tedavisi için pek çok defa başarısız sonuç alanlara,
* Yumurtalık kisti olması nedeni ile ameliyat olanlara,
* Ailede genetik hastalık bulunan bayanlara uygulanır.

Bu Yazi Toplam da 709 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

ERA testi nedir?

Kasım 3, 2016

Embriyo dondurma işlemi

Ekim 30, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?