Sperm donasyonu

BURADASIN

Bebek sahibi olamamış olan çiftler uzun süre beklemeleri halinde sonuç alamadıkların doktor yardımı ile bu sorundan kurtulabilirler. Hem kadın hem de erkeğin kontrollerinin sağlanması ile bu durumun asıl nedeni belirlenerek buna göre en doğru tedavi seçeneği ile işlem yapılır.

Erkekte yapılan kontroller sonucunda yeterli sayıda sperm üretilmemesi veya spermlerin döllenme için elverişsiz olması durumunda tedavinin sonuç vermemesi halinde sperm donasyonu yöntemi kullanılabilir. Bu sürecin yıpratıcı olması nedeni ile yapılacak tedavilerde karar verme süreci için çiftin iyice düşünmesi son derece önemlidir.

Sperm Donasyonu Nasıl Yapılır?

Yapılan testlerin sonucunda erkekten alınan spermlerin döllenme için elverişli olmaması veya farklı sorunlar olması halinde sperm nakli yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemde bağışçılardan alınan spermler arasından en uygun olanı seçilerek yumurtaların döllenmesinde kullanılır.

Seçilen spermler sayesinde sağlıklı embriyolar oluşturularak bu şekilde rahme yerleştirme işlemi yapılır. Bu durumda daha yüksek bir ihtimal ile gebeliğin başlaması söz konusu olduğundan çiftlerin durumuna göre uygulanabilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Sperm Donasyonu Hangi Aşamada Kullanılır?

Sperm donasyonu kısaca bir başkasının spermleri ile yapılacak olan işleme verilen addır. Bu aşamada karar verilmesi durumunda araştırma yapılacak en uygun olan spermlerin seçilmesi son derece önemlidir.

* Bu yöntem özellikle erkeklerde yapılan tedaviye cevap verilmemesi ve verimsiz sperm üretimi olması durumunda,
* Çocukluğunda ateşli hastalık geçirmiş olanlar,
* Kanser tedavisi görenler,
* Spermi hiç olmayan yani kısır olanlar,
* Genetik rahatsızlığı bulunanlar,
* Spermlerin döllemek için yeterli kabiliyeti olmamasında,
* Doğuştan gelen inmemiş testis sorunu olanlarda,

sperm donasyonu yöntemi uygulanarak bebek sahibi olmalarına yardımcı olunur. Bu aşamada baba olmak isteyenlerin iyice düşünmesi ve karar vermesi önemlidir.

Bu Yazi Toplam da 710 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Sperm donasyonu Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

ERA testi nedir?

Kasım 3, 2016

Embriyo dondurma işlemi

Ekim 30, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?