Klasik tüp bebek tedavi yöntemi

BURADASIN

Özellikle tıp alanında gelişen teknoloji ile birlikte pek çok hastalığın da çözümü daha hızlı ve etkili bir şekilde bulunmaktadır. Özellikle teknolojinin hızlı bir şekilde etki ettiği alanlardan birisi de tüp bebek konusudur. Klasik Tüp bebek tedavi yöntemi ise artık teknoloji ile aynı oranda hızlı bir şekilde gelişme sağladığı için de oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bilindiği üzere tüp bebek tedavi yöntemleri ile ilgili geçmişe yönelik bakıldığında oldukça dar bir alan içinde tedavilerin gerçekleştiği bilinmekte idi. Bununla birlikte ise özellikle son beş yıl içinde giderek başarılı sonuçların alındığı tedaviler de tüp bebek konusu içine dahil edildi.

Öncelikli olarak tüp bebek tedavisinin uzun bir süreç olduğunu söylemek gerekmektedir. Bununla birlikte ilk aşamada kadının adet döneminin takibe alınması ile başlanmaktadır. Bunun ardından ise yumurtalık kısmını uyarıcı hormonların takibe alınma süreci ile devam etmektedir. Bu dönem içinde ise yumurtaların nasıl geliştiği ve hangi hızda geliştiği büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle klasik tüp bebek tedavi yöntemi ile ilgili en çok gelişmenin yaşandığı aşamalardan birisi de yumurtaların ve sperm hücrelerinin elde edilmesi amacı ile ve yapılan döllenme çalışmalarıdır. Bunların özellikle laboratuvar ortamında döllenmesi gerektiği içinde son beş yıl içinde bu aşamada büyük gelişmelerin yaşandığı bilinmektedir.

Bu aşamada yine birbirinden farklı tedavi çeşitleri tercih edilebilir çünkü yumurtaların ve spermlerin döllenmesi için farklı metotlar tercih edilmektedir. En çok tercih edilen klasik tüp bebek tedavi yöntemi ise artık önceden başarı oranı tespit edilerek uygulanabilmektedir . Bu metot ile hareketli olan spermlerin doğal ortamlarında yumurtaya ulaşarak döllenmesi sağlanmaktadır. İkinci metot olarak ise yine seçilmiş olan sperm hücrelerinin yumurta içerisinde döllenmesi için dışarıdan müdahale edilmesi ile sağlanmaktadır.

Bu Yazi Toplam da 752 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

ERA testi nedir?

Kasım 3, 2016

Embriyo dondurma işlemi

Ekim 30, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?