ERA testi nedir?

BURADASIN

Bebek sahibi olmak isteyip de bu konuda sonuç alamayanlar için gelişen yöntemler daha etkili sonuçlar vermektedir. Yapılan kontrollerin sonucunda uygulanan tüp bebek tedavisi ile sağlıklı embriyolardan sonuç alınamaması durumunda yeni geliştirilen yöntemler kullanılabilir.

Geliştirilen yöntemler arasında ERA testi de yer alıyor. Bu testin bu süreçte ne gibi etkileri olduğu merak konusu olmaktadır. Bu test özellikle tedavi ile döllenmiş sağlıklı embriyolardan sonuç alınmaması ve bu durumun başarısızlık nedeninin belirlenememesi durumunda kullanılır.

ERA Testi Ne İşe Yarar?

Gebeliğin oluşmasında sağlıklı embriyoların kullanılması kadar rahmin durumunun da bilinmesi son derece önemlidir. Çoğu zaman dış alanda oluşturulan sağlıklı embriyolar rahme tutunamadığı için gebelik oluşmayabilir.

Rahmin incelenmesi için yapılacak olan ERA testi ile rahmin gebelik için hazır olup olmadığının anlaşılması sağlanır. Embriyo transferi yapılmadan önce gerekli olan kontrollerin yapılması düşük oranını azaltacaktır. Bu yöntemin kullanılması sayesinde tüp bebek uygulamasının bazı kişilerde rahmin uygun olmaması nedeni ile başarılı olma olasılığının olmaması görülmektedir.

ERA Testi Uygulaması

Rahim ağzından alınacak olan doku genetik yönden analiz edilerek bu şekilde bilgi alınır. Normal adet zamanında alım yapılması gerektiğinden bu dönemde hastanın işlem için gelmesi gerekir. Bunun için hastadan alınacak olan parça için hastaya sakinleştirici verilir.

Ameliyathane ortamında yapılacak parça alma işlemi sırasında hasta sakin olacağı için büyük çaplı bir sorun yaşamadan işlem tamamlanır. ERA testi uygulaması sayesinde rahim ağzından alınan parça ile genetik tanı yöntemi kullanılarak analiz yapılır.

Bu yöntemin uygulanması sayesinde tüp bebek alanında daha yüksek başarı oranı sağlanarak embriyoların rahim içerisinde tutunma olasılığı yükseltilmiş olunur. Son aşamada embriyoların rahim içerisinde tutunmasına engel olan sorunlar gebeliğin sonlanmasına neden olacağından bu yöntem önemlidir.

Bu Yazi Toplam da 727 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

Embriyo dondurma işlemi

Ekim 30, 2016

Yumurta donasyonu

Ekim 28, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?