Tüp bebek tedavisinde tanı testleri

BURADASIN

Günümüzde doğal yollardan uzun süre deneyerek bebek sahibi olamayanlar yaşanan sorunun çözülmesi için tüp bebek tedavisi görmektedir. Yapılacak tedavinin her çift için oluşan soruna göre belirlenmesi nedeni ile ilk olarak gerekli testlerin yapılması gerekir.

İlk aşamada sorunu ve yaşadıklarınızı anlatmanız için görüşme yapılır. Burada alınan bilgilere göre yapılacak tedaviler için gereken testlerin yapılması aşamasına geçilir.

Kadınlarda oluşan durumlar karşısında yapılacak muayenelerin ardından genel testler yapılarak yumurtaların durumu hakkında bilgi alınır. Aynı şekilde erkekler içinde spermler kontrol edilerek bu şekilde bir tedavi süreci planlaması yapılır.

Tüp Bebek Tanı Testlerinin Önemi

Tüp bebek uygulamasında yapılacak tanı testleri ilk aşamada doğru tedavinin uygulanması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kan testleri, yumurta incelemeleri, sperm kontrolleri ve daha fazlasının laboratuar ortamında yapılması ve alınan verilerin incelenmesi ile tedavi aşamasına geçilmesi başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Testler sonucunda alınacak olan veriler tedavinin başarı oranını arttırmak amacı ile önemlidir.

Tanı Testleri Nelerdir?

Kadınlar için testler şunlardır;

* Kan testleri
* Tam kan sayımı
* Hormon testleri
* Genetik testler
* Kısırlık testi
* Gerekli olan sistemik hastalıklara ait diğer testler

Erkekler için yapılacak testler;

* Kan testleri
* Tam kan sayımı
* Spermiogram
* Kan grubu testi
* Sarılık taraması
* HBsAg
* AntiHBs
* Hormon testleri

Bu gibi testlerin dışında farklı testlerde gerekli olması halinde yapılabilir.

Genetik İnceleme

Testlerin yanı sıra yapılması gereken genetik tanı testi de bazı durumlarda oluşabilecek sorunların en aza indirilmesine yardımcı olur. Tedavi süreci sonunda oluşturulan embriyolardan alınan tek bir hücre üzerinde yapılacak olan test sayesinde en uygun olan embriyo bulunur.

Bu testin yapılması çiftin durumuna göre belirlenir ve riski olmayan bir testtir.

Bu Yazi Toplam da 638 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?