Tüp bebek tedavi öncesi testler

BURADASIN

Yaşanan hastalıkların belirlenmesi için yapılması gereken pek çok farklı test bulunmaktadır. Her hastalığa göre değişen bu testler tüp bebek tedavisi olmak isteyenler içinde farklı seçenekleri içermektedir.

Tedavinin doğru şekilde uygulanması için yapılacak testlerin çiftin durumu hakkında verdiği bilgiler kullanılır. Bu nedenle her çifte yapılacak standart testler bulunduğu gibi bazı özel durumlarda farklı testlerde uygulanabilir.

Tedavi Öncesinde Yapılacak Olan Testler

* Hormon testleri; kadınların yumurtlama durumunu incelemek amacı ile uygulanır.
* Sperm testi; erkek adaylarda spermin durumunu anlamak amacı ile yapılır.
* Rahim filmi çekme; rahmin iç kısmını görmek ve tüplerde tıkanıklık olup olmadığını anlamak için yapılır.
* Kan testler; kan sayımı ve diğer kontroller için gereklidir.
* Bazal testler; gerekli olması halinde çiftlere uygulanır.
* Sistemik testler; bazı çiftler için gerekli olabilir.
* HIV, Anti-HCV, Hbs Ag testler; bu gibi tanı testleri ile kişilerin durumları hakkında engelleyici bir durum olup olmadığı anlaşılır.

Yapılan bu testler kadın ve erkeğe göre değişerek bu şekilde çiftin durumu hakkında detaylı olarak bilgi alınmış olunur.

Test Sonuçları Neden Önemlidir?

Çiftlerin uzun süre bebek sahibi olmamış olması durumunda mutlaka doktora danışmaları gerekir. Özellikle son yıllarda gelişen tüp bebek yöntemi bu konuda başarılı olunmasına yardımcı olmaktadır.

Hem erkek hem de kadın üzerinde yapılacak testler son derece önemlidir. Alınan sonuçlar tedavinin belirlenmesini ve nasıl bir süreç izleneceği konusunda karar verilmesine yardımcı olur. Bu nedenle çiftin daha önce yaşamış olduğu durumlara ve hastalıklarına göre yapılacak testlerin seçenekleri de değişebilir.

Tanı amaçlı yapılacak testlerde erkeklere ve kadınlara özel olarak seçenekler bulunduğu gibi her iki tarafa da yapılan ortak testlerde bulunmaktadır.

Bu Yazi Toplam da 667 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?