Sperm analizi testi nedir?

BURADASIN

Tüp bebek yöntemleri her geçen gün gelişmeye devam ederek daha farklı seçenekler ile kaliteli sonuçlar alınması için çalışmalar yapılmaktadır. Çiftlerde oluşan farklı sorunlar gebeliğin doğal yollardan oluşmasını engellemesi durumunda tedavi görülmesi bu sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Gebeliğin oluşmamasının nedeni araştırılırken kadınlara ve erkeklere farklı testler yapılarak bu şekilde sorunun asıl kaynağı belirlenmeye çalışılır. Bu aşamada erkekler için yapılacak olan sperm analizi testi yani spermiogram özellikle kısırlık şüphesi duyulması durumunda ilk akla gelen test seçeneğidir.

Bir sene ve daha fazlasında düzenli cinsel ilişki ile çocuk sahibi olamamış olan erkekler için bu testin sonucu önemlidir.

Sperm Analizi Nasıl Yapılır?

Erkek adayların bu test öncesinde uyması gereken bazı durumlar vardır. 2-3 gün içerisinde herhangi bir yolla boşalma yaşanmaması ve cinsel perhiz uygulanması gereklidir. Bu süreç sonunda adayın özel alanlarda mastürbasyon yöntemi ile herhangi bir ürün kullanmadan boşalması istenir.

Bu süreçte sperme farklı bir şeyin bulaşmaması için dikkatli olunması ve steril bir kaba aktarılması gerekir. İşlemin genelde iki defa tekrarlanması daha doğru verilere ulaşılmasına yardımcı olur. Ayrıca ilk çıkan spermler çok önemli olduğundan mutlaka kap içerisine konulması gerekir.

Alınan sperm incelenerek bu şekilde verimli olup olmadığı ve diğer konularda detaylı olarak bilgi alınmış olunur.

Spermiogram Hangi Durumlarda Yapılır?

Sperm analizi tüp bebek tedavisi için yapılacak testlerin olmazları arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle yapılması erkekte oluşan sorunun belirlenmesi amacı ile yapılır.

Spermin yumurtayı döllemek için verimsiz olması veya kısırlık gibi sorunların olup olmadığının belirlenmesi için bu analizin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bunun dışında farklı testlerinde yapılması ile soruna daha doğru şekilde çözümler üretilebilir.

Bu Yazi Toplam da 738 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?