Kapsamlı kromozom taraması

BURADASIN

Düşük durumu olan ve bebek sahibi olma konusunda sorun yaşayanlar için gelişen tıbbın sunduğu farklı seçenekler arasında kapsamlı kromozom taraması artık genetik tanı yerine daha yaygın kullanılmaktadır. Alınan başarı oranının yüksek olması sayesinde bu risk grubu içerisinde olan çiftlere önerilmektedir.

Yapılacak işlemin sonucunda devamlı düşük ile sonuçlanan gebeliklerde istenildiği gibi gebeliğin devam etmesini sağlayacak şekilde uygulama yapılır.

Kapsamlı Kromozom Taraması Nedir?

Tüp bebek yönteminde oluşturulan sağlıklı olan embriyolar rahme yerleştirilerek sonuç alınır. Bu durumda tercih edilen embriyolarla düşük oluşması halinde daha geniş kapsamlı bir kontrol ile seçim yapılmasını sağlamak amacı ile kapsamlı kromozom analizi yapılmaktadır.

Seçilen embriyolarda bütün kromozomların incelenmesini kapsayan bu işlem ile daha yüksek başarı oranı elde edilir. Bu uygulama sayesinde bütün kromozomlar incelenerek daha önce fark edilmemiş olan sorunlarında ortaya çıkması sağlanmış olunur.

Daha çok düşük oluşumu gözlenen ve ileriki yaşlardaki çiftler üzerinde tercih edilen ve risk oranı oldukça düşük bir yöntemdir. Yapılan inceleme ile embriyolarda oluşan sorunlar belirlenerek bu şekilde seçilen embriyonun gebeliği başlatması sağlanır.

Kapsamlı Kromozom Taramasının Riskleri Var Mıdır?

Gelişen tıp alanında artık günümüzde kullanılan yöntemler ve tedavi seçenekleri daha az risk taşısa da bazı durumlarda sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu nedenle işlem öncesinde konu hakkında daha fazla bilgi alınması ve risklerinin anlaşılması son derece önemlidir.

Embriyonun incelenmesini ve kromozom haritasının çıkartılmasını sağlayan kapsamlı kromozom tarama işleminde sandığınız gibi riskler bulunmamaktadır. Ancak genetik tanı testinde de olduğu gibi bu yöntemde de oluşan sorun embriyodan alınan verilerin gerçeği yansıtmaması durumu olabilir. Bunun nedeni embriyonun gelişmeye ve rahme tutunma aşamasında oluşabilecek değişimler nedeni ile farklılık göstermesidir.

Bu Yazi Toplam da 788 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?