Kısırlık tanısının konulması

BURADASIN

Günümüzde evlenme yaşının ilerlemesi nedeni ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaşadığı pek çok farklı sorun bulunmaktadır. Kısırlık da bu sorunlar arasında son yıllarda daha sık rastlanan bir durum olmaktadır.

Yapılacak incelemeler ile kısırlık tanısı konulduktan sonra tedavi sürecinin başlatılması yaşanan bu durumun çözülmesini sağlar. Çiftlerin bu süreçte birlikte doktora danışması daha etkili olacaktır.

Kadınlarda ve erkeklerde sorunun belirlenmesi için ilk olarak görüşme yapılır. Ardından ultrason ve jinekolojik kontroller ile kadınlar muayene edilirken erkeklerde de spermin incelenmesi sağlanarak kesin bir sonuç alınabilir.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tanısı konulan kişilerin bebek sahibi olabilmesi için kısırlık tedavisi görmesi gerekir. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanarak bu şekilde duruma müdahale edilir.

Erkeklerde ve kadınlarda oluşan bir hastalık olması ve nedenlerinin de farklılık göstermesi nedeni ile her kişiye yapılacak olan tedavi süreci farklılık gösterebilir. Tedavinin bitmesi gebelik için uygun şartların oluşmasını sağlamadığında aşılama yöntemi ile de embriyonun oluşması sağlanabilir.

Gelişen tıp alanı bu sorunun artık bir sorun olmaktan çıkmasını sağlayacak tedavilerin bulunması ile daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Erkeklerde Kısırlığın Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık sorunu olması halinde bunun pek çok farklı sebebi bulunabilir. Her erkekte oluşmasının nedenlerinin belirlenmesi yapılacak kontroller ile sağlanmaktadır. Erkeklerde kısırlığın sebepleri şunlardır;

* Aşırı sigara ya da alkol tüketimi
* Kimyasala maruz kalmak
* Devamlı oturarak çalışmak
* Aşırı derece de sıcak alanlarda çalışmak ya da uzun süre bulunmak

Bu sebeplerden çoğu zaman erkeklerde kısırlığın oluşmasına neden olacağından dikkat edilmesi gerekir. Erkeklerde yapılan kontroller ve muayene sonrasında nedeni belirlenerek bu şekilde kısırlık tedavisi uygulanarak bu sorunun çözülmesi sağlanabilir.

Bu Yazi Toplam da 800 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?