Kısırlık sebepleri

BURADASIN

Kısırlık konusu hem erkekler hem de kadınlar için farklı kategoriler altında incelenmektedir. Erkeklerde kısırlık sebepleri içinde ise kadınlara oranla oldukça farklı nedenlerden dolayı olabilmektedir. Özellikle erkelerin uzun süreli olarak oldukça sıcak ortamlarda çalışması veya aynı şekilde kimyasal maddelerin sürekli olarak bulunduğu yerlerde de çalışılması kısırlığa neden olabilmektedir. Kısırlık sebepleri içinde ise özellikle aşırı bir şekilde hem alkol hem de sigara kullanımı da en bilindik ve ciddi nedenlerden birisidir.

Erkeklerde kısırlık konusu işlenirken özellikle uzun süreli olarak oturarak çalışmak veya aynı pozisyonda sürekli olarak oturmak da en ilginç sebepler içinde gösterilebilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir nedene bağlı olmaksızın genetik olarak da kısırlık meydana gelebilmektedir. Bunun için de en net teşhis için kesinlikle bu konuda uzman olan bir doktor ile görüşülmesinde fayda olacaktır. hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık ile ilgili en önemli konulardan birisi de yaş konusudur. İlerleyen yaşlarda kadınlarda ve erkeklerde kısırlık sorunu daha sıklıkla görülebilmektedir.

Kısırlık sebepleri içinde ise kadınlar açısından bakıldığında düzensiz adet ile karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte adet düzensizliği ile ilgili bağdaşan konulardan birisi de yumurtlama bozukluklarıdır. Kadınlarda yumurtlama bozuklukları oldukça sık görülebilmektedir. Bunlardan bazıları erken teşhis edildiğinde tedavisinin mümkün olabildiği de bilinmektedir. Bununla birlikte yumurtlama bozuklarının genetik olması da kesin olarak kısırlık sebepleri içinde gösterilebilmektedir. Kadınlara tüplerin tıkalı olması da yine kısırlık sebepleri içinde gösterilebilmektedir. Özellikle kadınlarda en bilindik kısırlık sebeplerinden birisi de endometriozis olarak bilinen durumdur. Bu durum ise rahim içini oluşturan ve döşeyen dokuların rahim dışında gelişmesi olarak açıklanabilmektedir. Bu da sıklıkla kadınlarda kısırlık sebepleri içinde en çok rastlanılan durumlardan birisidir. Bu rahatsızlığın nedeni ise ilişki sırasında veya adet dönemlerinde büyük bir ağrının yaşanmasıdır.

Bu Yazi Toplam da 757 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Kısırlık sebepleri Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?