Kısırlık nedir?

BURADASIN

Tıbbı sorunların oluşması nedeni ile kadın ya da erkekte bebek sahibi olamama durumuna kısırlık denilir. Her iki taraf içinde eşit bir durumu söz konusu olduğundan çiftlerde her iki tarafında incelenmesi gerekir.

Tıp alanında 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişki yaşayan çiftlerin bebek sahibi olamaması durumu da kısırlık sorunu olarak adlandırılır. Eşit oranda risk içerdiğinden sorunun belirlenmesi için çiftin aynı anda kontrollere gitmesi gerekir.

Kısırlığı Etkileyen Nelerdir?

Kadınlarda ve erkeklerde kısırlığı etkileyen nedenler değiştiğinden farklı şekillerde görülebilir.

* Erkekler ilişkinin azalması spermlerin azalmasına neden olacağından bu durum sonucunda görülebilir.
* Kadınlarda 40 yaş üzeri olanlarda daha sık görülür.
* Erkeklerde yaş ortalamasının artması da etkileyen durumlar arasında yer alır.

Evlilik yaşının ilerlemesi bebek sahibi olmak isteyenlerin farklı sorunlar yaşamasına neden olduğundan bu durumda kısırlığı etkileyen faktörler yaşanma olasılığını da arttırır.

Kısırlığın Tanısı Nasıl Konulur?

Kısırlık sorunu yaşayanların farklı nedenlerden dolayı bu rahatsızlığı yaşadıklarında yapılan muayene ile tanı konulmasının ardından doğru tedavi ile başarılı sonuçlar alınabilir. Çiftlerin birlikte doktora gitmeleri bu dönemde oldukça önemlidir.

İlk olarak kadınlarda sorunun belirlenmesi için gerekli görüşmeler yapılır ve ardından ultrason muayenesi ile durumun kontrolü sağlanır. Erkeklerde de aynı şekilde kontroller sağlandıktan sonra spermlerin incelenmesi ile durum hakkında bilgi alınır. Tanının doğru şekilde konulması için gerekli bütün kontroller ve muayenelerin yapılması gerekir.

Kısırlık Tedavisi Süreci

Çiftlerde iki tarafında aynı oranda riski bulunduğundan yapılan muayeneler ile sorunun kimde olduğu belirlendikten sonra kısırlık tedavisi ile sorunun çözüme ulaştırılması sağlanır.

İlk aşamada ilaç tedavisi uygulanarak bu şekilde durumun düzelmesi sağlanabilir. Gerekli olması halinde farklı tedavi süreçleri ile çiftlerin bebek sahibi olması sağlanır.

Bu Yazi Toplam da 879 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?