Kısırlık neden oluşur?

BURADASIN

Erkek ve kadınlarda kısırlık sorunu ortaya çıkması halinde bebek sahibi olma konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Son yıllarda çiftlerin yaşadığı en büyük sorunların arasında yer almaktadır.

Kısırlığın oluşmasındaki nedenler kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde oluşmaktadır. Kadınlarda ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden biri yumurtlamada oluşan sorunlardır. Erkeklerde spermin oluşumunda yaşanan sorunlar kısırlık sorununun ortaya çıkmasına neden olur.

Erkeklerde Kısırlık Sorunu

Bebek sahibi olamayanların yaşadığı sorunlar arasında yer alan kısırlığın nedenleri herkeste farklılık gösterebilir. Erkeklerde spermlerin verimsiz olması ve oluşmaması halinde ortaya çıkan bu durum için tedavi görülmesi gerekir.

Yapılacak incelemeler ile asıl sorun belirlenerek bu şekilde tedavi süreci başlatılır. Yapılan tedavi sayesinde spermlerin oluşması ve sağlıklı embriyo için yumurtayı döllemesi mümkün hale getirilir.

Günümüzde erkeklerde kısırlık sorunu daha çok yaşanmaya başladığından bu durumda bebek sahibi olmak isteyip de olamayanlarda düşünülen bir sorundur.

Kadınlarda Kısırlık Sorunu

Düzensiz adet dönemi veya hiç adet olamama durumunda kısırlık akla gelen bir sorun olduğundan bu konuda gerekli kontrollerin yapılması önemlidir. Kadınlarda yumurtlama işleminin olmaması veya verimli olmaması durumunda embriyo oluşumu sağlanamayacağı için tedavi görülmesi gerekir.

Kısırlığın oluşmasına neden olan pek çok farklı durum söz konusudur. Özellikle hormonsal durumlar, hasar görmüş tüpler, hastalıklar bu sorunun oluşmasında büyük etken olara rol oynar.

Kısırlık Tedavi Süreci

Çocuk sahibi olmak isteyenlerde gebeliğin oluşmamasının nedeni kısırlık olması halinde yapılacak kontrollerin ardından uygulanacak tedavi ile sonuç alınabilir. Yapılacak kısırlık tedavisi için ilk olarak ilaç kullanımı uygulanır.

Tedavi süreci boyunca hastanın kontrollerinin devamlı olarak yenilenmesi sorunun ortadan kalkıp kalkmadığına dair bilgi alınmasını sağlar. Uzman doktor kontrolünde bu sorun kısa süre içinde çözülerek çiftlerin bebek sahibi olması sağlanabilir.

Bu Yazi Toplam da 839 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?