Kısırlık kimlerde görülür?

BURADASIN

Günümüzde çiftlerin geç yaşlarda evlenmesi nedeni ile bebek sahibi olma konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Yaşanan sorunlar arasından hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen kısırlık sorunu da yer almaktadır.

Kısırlığın oluşmasının pek çok farklı nedeni bulunabilir ve bu durumun tedavi edilmesi başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişki yaşayarak çocuk sahibi olamamış olan çiftler için düşünülebilen bir sorun olduğundan doktora danışılması gerekir.

Kısırlık kadınlarda ve erkeklerde yarı yarıya oluşabilecek bir durumdur. Herkes görülebilir olması özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık yaşanmasına neden olmaktadır.

Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

* Yumurtlama sırasında oluşan sorunlar,
* Tüplerde hasar veya kapalılık olması,
* Rahim içinde oluşması gereken dokunun dışında oluşması,
* Rahimde oluşan sorunlar,
* Bazı alerjik sorunlar

Bu gibi sorunlar kadınlarda özellikle ilerleyen yaşlarda kısırlık oluşmasına neden olmaktadır.

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

* Sperm üretiminin yeterli olmaması,
* Spermlerin testislerde dışarı çıkamaması,
* Çevresel nedenler( alkol, sigara, sıcağa maruz kalma, sürekli oturma, kimyasal maddelere maruz kalma)

Yaşanabilecek farklı sorunlar erkeklerin tedavi olmadan çocuk sahibi olmasının mümkün olmamasına neden olur. Bu nedenle uzun süre çocuk sahibi olmayanlarda dikkat edilmesi gereken sorunlar arasında bulunmaktadır.

Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

Doğal yollardan uzun yıllar bebek sahibi olamayanlar bu konuda farklı sorunlar yaşıyor olabilirler. Kısırlık sorunu da olması gerektiği gibi verimli olmayan yumurta ve spermler nedeni ile gebeliğin oluşmasını engellemektedir.

Çiftlerde her iki tarafta da görülebilen bu sorun karşısında tedavi süreci uygulanması halinde başarılı sonuçlar alınabilir. Yapılacak kısırlık tedavisi için ilk aşamada ilaç kullanımı uygulanır. Sonuç alınamaması halinde diğer süreçlere geçilerek çiftin kısa sürede bu sorundan kurtulması sağlanır.

Bu Yazi Toplam da 782 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?