Kısırlık belirtileri

BURADASIN

Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen kısırlık rahatsızlığı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftler için en büyük engel ve sorunlardan birisidir. Kısırlık belirtileri ise hem kadınlarda hem de erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak gösterilebilmektedir. Ancak biyolojik açıdan değil dışarıdan bakıldığında ise alkol ve sigara dışında kimyasal olan maddelerden dolayı da hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık sorunu görülebilmektedir.

Kısırlık belirtileri erkekler için bakıldığında ise genellikle genetik olarak meydana gelen nedenlerden dolayı olabilmektedir. Bununla birlikte üreme organlarındaki enfeksiyonlar da yine kısırlık için belirti ve nedenler içinde gösterilmektedir. Bununla birlikte erkeklerde ilerleyen yaşlarda daha çok meydana çıkan ve varikosel olarak bilinen durum da yine erkeklerde kısırlık için en önemli belirtilerden birisidir. İnmemiş olan testisler ve sürekliliği ile devam eden bu durum da yine erkeklerde kısırlık belirtileri içinde gösterilmektedir.

Kadınlarda ise yaş bu konuda en önemli noktalardan biridir. Özellikle hamile kalamama evresi ise öncelikli olarak kadının kontrollerinin yapılması ile belirlenmektedir. Bununla birlikte düzensiz ve seyrek adet olması da yine kadınlarda kısırlık belirtileri içinde gösterilebilmektedir. Üreme organlarında sıklıkla yaşanılan iltihaplar da yine kısırlık belirtileri içinde gösterilebilmektedir. Adet dönemlerinde meydana gelen oldukça fazla kanamalar veya oldukça az kanamalar da yine kısırlık için belirtiler içinde gösterilebilmektedir. Düzensiz adet olmanın yan sıra hiç adet olunmayan belirli dönemleri olması da yine kısırlık konusu ile ilgili olabilmektedir. Ağrılı dönemlerde yani adet dönemlerinde özellikle kramplar ve sırt ağrılarının olması ve buna bağlı olarak da oldukça az kanama olması da yine doktor ile görüşülmesinde faydalı olacak durumlardan birisidir. Kısırlık bazı durumlarda kadınlarda farklı hormonal belirtilerin de meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle kilo artışı ve cilt bozuklukları da bu konuda en önemli belirtilerden bazılarıdır.

Bu Yazi Toplam da 741 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Kısırlık belirtileri Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?