Kısırlık, bebek sahibi olmaya engel midir?

BURADASIN

Kısırlık sorunu her zaman var olan ancak son yıllarda çiftlerin daha sık karşılaşmaya başladığı bir durumdur. Erke veya kadın fark etmeden herkesin yaşayabileceği bu sorun çocuk sahibi olmak isteyenleri engellemektedir.

Kısır olan kişiler tedavi olmadıkları müddetçe istedikleri gibi normal yollardan bebek sahibi olamayacaktır. Bu nedenle doktor kontrolünde gerekli tedavi sürecinin yapılması ile kısırlığın ortadan kaldırılmasının ardından sonuç alınabilir.

Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri

* Yumurtlama problemi
* Erkek hormonunun fazla salgılanması
* Tüplerin hasar görmüş olması

Yaşanabilecek bu sorunlar nedeni ile gebeliğin oluşması olumsuz yönde etkilenmiş olunur. Yapılacak kısırlık tedavisi sonrasında bu nedenlere müdahale edilmesi ile çiftin bebek sahibi olması sağlanabilir.

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

* Sperm kanallarının tıkanması
* Sperm üretiminin elverişsiz ve bozuk olması
* Yetersiz sperm üretimi
* Yumurtalıklarda iltihaplanma

Oluşan kısırlık durumunda sorunun nedeninin belirlenmesi yapılacak olan tedavinin etkili olmasını sağlar. Bu nedenle ilk olarak kontrollerin yapılması gerekir. Çiftlerde tek taraflı bir durum olabileceği gibi her ikisinde de kısırlık olması durumunda tedavinin etkili olması ile bebek sahibi olabilirler.

Kısırlığın Tanısının Konulması

Uzun süre bebek sahibi olamamış olan çiftlerde yapılan kontroller ile belirlenen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle gebeliğin oluşması için hem yumurtanın hem de spermin sağlıklı olmasının yanı sıra rahminde bunun için uygun olması gerekir.

Yapılacak kontroller ile kısırlık tanısı konulması halinde tedavi süreci başlatılarak bu sürecin sonunda istenildiği gibi başarıya ulaşılabilir. Ultrason ile yapılacak muayene sonucunda kadınlarda durumun ne olduğu anlaşılabilir. İlk aşamada kadınlardaki sorunlar dinlendikten ve muayene yapıldıktan sonra erkeklere geçilir

Erkeklerde yapılan muayenenin bitiminde spermlerde inceleme yapılarak tanı konulabilir.

Bu Yazi Toplam da 872 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Kısırlık, bebek sahibi olmaya engel midir? Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?