Kadınlarda kısırlık sorunu

BURADASIN

Özellikle biyolojik olarak bakıldığında kadınların doğurganlığı her zaman ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte her kadın da anne olmak ister. Ancak bazen gerek dışarıdaki etkenlere bağlı olarak gerekse biyolojik olarak hormon bozukluklarından dolayı da kadınlarda kısırlık sorunu meydan gelebilmektedir. Ancak bu durum erkekler ile karşılaştırıldığında kadınlarda daha az olabilmektedir. Ancak günümüzde doğurganlık ile ilgili besinlerdeki bozukluklardan dolayı veya günlük yaşamlardaki kötü alışkanlıklardan dolayı da her 100 kadından 15 tanesi dışarıdan tıbbi yardım alarak bebek sahibi olabilmektedir. Kadınlarda kısırlık sorunu oldukça önemli nedenler ile bağdaştırılabilmektedir. Bu nedenler içinde ise yumurtlama bozuklukları en bilindik ve ciddi nedenlerden birisidir. Kadınlarda en bilindik olan kısırlık nedeni olarak bilinen yumurtlama sorunu ise bazı durumlarda hiç yumurtlama olmaması gibi durumlar ile de karşı karşıya gelinmesine de neden olabilmektedir.

Yumurtlamanın seyrek olması veya düzensiz bir şekilde meydana gelmesi de yine kadınlarda kısırlık için en önemli nedenlerden bazılarıdır. Bununla birlikte genellikle en bilindik yanlışlardan birisi de adet düzensizliği konusudur. Özellikle adet düzenleri oldukça düzenli bir şekilde giden kadınlarda bile yumurtlama ile ilgili sorunlar gözlemlenebilmektedir. Bunun için de daha detaylı bir bilgi almak ve net bir teşhis için bu konuda uzman olan bir doktora başvurulması oldukça önemlidir.

Kadınlarda kısırlık sorunu için yine en sık görülen nedenler içinde de tüplerin tıkalı olması gösterilebilmektedir. Bununla birlikte hasarlı olan tüplerden dolayı da bebek oluşumu gerçekleşmez ve kısırlık ile de karşı karşıya kalınabilmektedir. Polikistik over sendromu olarak bilinen rahatsızlık da yine kısırlık için en önemli belirtilerden ve nedenlerden birisidir. Bu da adet düzensizliği olarak tanımlanabilmektedir. Oldukça seyrek olan ve düzensiz olan adet dönemleri de yine kısırlık için bir neden olarak gösterilebilmektedir. Bu rahatsızlık ise normal bir yumurta gelişimi sürecinin önüne geçmektedir.

Bu Yazi Toplam da 735 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?