Erkeklerde kısırlık sorunu

BURADASIN

Sağlık sorunları içinde en bilindik olanlarından birisi de kısırlıktır. Hem erkelerde hem de kadınlarda görülen kısırlık rahatsızlığı özellikle bebek sahibi olma yolunda kişiler için en büyük engellerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkeklerde kısırlık sorunu ise oldukça sık rastlanılan sağlık problemlerinden birisidir. Erkeklerin de özellikle bebek sahibi olmak istemeleri ile birlikte düzenli olarak kontrollerini yaptırmalarında fayda olacaktır. Özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin üzerinde yapılan araştırmaların pek çoğunda erkekten kaynaklı olarak meydana çıkan sorunların daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun içinde erkeklerin ve kadınların da kısırlık ile ilgili herhangi bir şekilde vakit kaybetmeden gerekli kontrollerini düzenli olarak yaptırmalı ve erken teşhis ile birlikte eğer mümkün ise tedavilerini olmaları gerekmektedir.

Erkeklerde kısırlık sorunu içinde pek çok neden gösterilebilmektedir. Bununla birlikte kısırlık hastalığının kendi içinde tedavi çeşitlerinin de derecelerine göre farklılık gösterebildiği de bilinmektedir. Özellikle alkol ve sigara kullanımı erkeklerde bebek sahibi olma yolunda büyük sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte özellikle erkeklerde sonradan kısırlık sorununun yaşanmasının en önemli nedenleri içinde de kas geliştirmek için tercih edilen dopingler ve buna benzer ilaçlar da büyük bir neden olarak gösterilebilmektedir.

Hormonsal olarak olumsuz yönde etki eden bitkisel veya diğer ilaç ve etkenler erkeklerde hızlı bir şekilde hormonal değişikliklere neden olarak kısırlığa neden olabilmektedir. Ancak yine de herhangi bir neden dışında günlük olarak yaşamış oldukları rutin davranışlarında ve alışkanlıklarında erkekler üzerinde kısırlık için neden olarak gösterildiği de bilinmektedir. Özellikle çok sıcak ortamda çalışmak veya kimyasal maddelerin ağırlıklı olarak kullanıldığı iş yerlerinde uzun süreli olarak çalışmak da kısırlık için en önemli nedenlerden bazılarıdır. Tüplerde meydana gelebilecek tıkanıklara bağlı olarak meydana gelen erkeklerde kısırlık sorunu kişiden kişiye değişen nedenleri olabilmektedir.

Bu Yazi Toplam da 715 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?