Erkek ve kadında kısırlık sebepleri

BURADASIN

Kısırlık, kadın ve erkeklerin çocuk sahibi olmalarını engelleyen bir durumdur. Bazen sebebi belli olan, bazen nedensiz olabilen kısırlık, her insanda farklı şekilde görülmektedir.

Ülkemizde yüzde 20 oranında insanın, kendi isteğiyle çocukları olamamaktadır. Bu durumda yüzde 50 kadın, yüzde 50 de erkek faktörü etkilidir ve çocuk sahibi olmak için sağlıklı yumurta ve spermlere ihtiyaç vardır. Doğal seleksiyon adı verilen bu durumda yaşama şansı en yüksek olan hücreler hayatta kalmak için direnirler.

Kısırlığın nedenleri oldukça fazladır. Ama genelde yumurtlama problemleri ve sperm yetersizliği nedenlerinden ötürü olmaktadır. Kadın ve erkeklerde kısırlık ayrı olarak düşünülüp ele alınır.

Kadınlarda Kısırlık

Kadında kısırlık yumurtlama bozuklukları nedeniyle ortaya çıkabilir. Düzensiz adet, polikistik over sendromu ve yumurtalık kanallarının tıkanması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Bir diğer neden ise, karın zarında meydana gelen iltihaplanmalardır ve bu durumda da sık sık kısırlık görülür. Rahim içindeki şekil bozuklukları, yürek şeklindeki rahimler ve rahim ağzı salgısının spermi öldürmesi gibi durumlar söz konusudur.

Kadının yaşı arttıkça yumurta rezervleri de azalır ve bu da hamile kalmayı zorlaştırır. Sigara kullanımı, fazla kilo ve sağlıksız beslenme de kısırlığa neden olabilir.

Erkekte Kısırlık

Erkeklerde kısırlık nedenleri ise, spermlerde ki yetersizliktir. Bu durum dış darbelerden kaynaklanabildiği gibi, testislerin torbaya inmeleri gerekmektedir.

Sperm sayısı çok az olduğu zaman enjeksiyon ve tüp bebek yöntemlerinin denenmesi gerekecektir. Bazen sperm sayısı sıfır olsa bile, yumurtalıklardan alınan spermlerden tüp bebek üretilebilmektedir. İyi bir klinik bulunduğunda birçok hastanın yüz güldürücü sonuçlar aldığı bilinmektedir.

Her durumda tedavi yöntemlerinin gelişmiş olması nedeniyle birçok çözüm üretilmektedir. Çiftlerin sağlığı açısından sorun çıkmadığı sürece, 6 kereye kadar tüp bebek denenebilmektedir.

Bu Yazi Toplam da 837 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Erkek ve kadında kısırlık sebepleri Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?