Yumurtanın uyarılması

BURADASIN

Tüp bebek yöntemi en çok tercih edilen ve etkili sonuçlar alınan uygulamaların oluşturduğu bir yöntemdir. Bu yöntemin uzman doktor tarafından uygulanması son derece önemlidir. Yapılacak işlemler için alınan bilgiler ve yapılan incelemeler belirleyici olmaktadır.

Alınan bilgilere göre yapılan planlama sayesinde başarılı sonuç alınacak şekilde uygulama yapılır. Yumurtanın uyarılması ikinci aşamada yapılan bir uygulamadır. Bunun asıl nedeni daha fazla yumurtanın üretilmesini sağlayarak oluşturulacak embriyoların sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Yumurta Uyarma İşlemi

Yeterli sayıda ve büyüklükte yumurtalar oluşturmak amacı ile yumurta uyarma işleminin yapılması gerekir. Bunun için kullanılan iğne uygulaması ağrısız ve kolay bir işlemdir. Kullanılan ilaçlar bu konuda uyarıcı olduğundan istenildiği gibi sonuç alınmasını sağlar.

Daha çok yumurtanın oluşması istendiğinden bu konuda yapılacak tedavi ile kadında daha fazla sayıda yumurta oluşumu sağlanarak bu şekilde sperm ile birleştirme için toplama aşamasına geçilebilir.

Tüp Bebek İçin Yumurtanın Önemi

Bebeğin oluşumu için sağlıklı yumurta ve spermin rahim içerisinde birleşmesi gerekir. Bu durumda yaşanan sorunlar veya yetersizlikler rahim içerisinde birleşmeden sağlıklı embriyo oluşumuna yardımcı olmaz. Bu durumda yumurtanın büyük olması ve yapısı son derece önemlidir.

Yapılan incelemeler için yeterli sayıda oluşumun sağlanmasına yardımcı olunarak bu şekilde yumurtaların toplanması ile laboratuar ortamında saklanması sağlanır.

Tüp Bebek Yöntemi Aşamaları Nelerdir?

* Verilerin ve bilgilerin toplanması
* Yumurtanın uyarılması
* Yumurtanın toplanması
* Yumurtanın döllenmesi
* Rahme yerleştirilmesi

Bu aşamaların sırası ile yapılması ve son aşamanın tamamlanması ile oluşturulan sağlıklı embriyoların rahme tutunması beklenir. Ne kadar çok sayıda sağlıklı embriyo oluşturulursa uygulamanın başarılı olma olasılığı daha da artar.

Tedavi başarı oranı oldukça yüksek olduğundan uzun süre bebek sahibi olamamış olanlar için etkilidir.

Bu Yazi Toplam da 976 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?