Yumurtanın döllenmesinde önemli noktalar

BURADASIN

Tüp bebek uygulamasında başarı sağlanması için her aşamanın dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Uygun koşullarda yapılacak işlemler sonucunda çiftin bebek sahibi olması sağlanarak bu şekilde yıllarca bekledikleri sonuca ulaşmalarına yardımcı olunur.

Embriyonun oluşması için yapılacak olan yumurta dölleme işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar bu işlemin sonucunda sağlıklı embriyolar elde etmek için uygun koşulların sağlanmasıdır. Yumurta toplama işleminin ardından sperm alınarak uygun yumurtalar ile birleştirme işlemi yapılır.

Yumurta ve spermlerin verimli olması oluşan embriyolar sağlıklı olmasını ve rahme tutunma oranının artmasını sağlayacağından dikkatli seçim yapılması gerekir.

Embriyonun Rahme Yerleştirilmesi

Tüp bebek aşamalarının bir bir gerçekleştirilmesi ile oluşturulan sağlıklı embriyoların rahme yerleştirilmesi gerekir. Seçilen embriyolar rahme kısa süren bir yöntem ile fazla zorlu olmayacak şekilde yerleştirilir.

Rahme yerleştirilen embriyonun gelişmesi ve hamileliğin belli olması için 12 gün geçmesi yeterli olacaktır. Bu süre sonunda yapılacak testler ile sonucun başarılı olup olmadığı kolayca anlaşılır.

Gerekli olması halinde yapılan uygulama tekrarlanarak tüp bebek tedavisinin sonucunun başarıya ulaşması için aynı süreç yeniden başlatılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Önemli Aşamaları

Tedavi sürecinin başlatılması ve tamamlanması için gereken 5 aşamada işlemler yapılır. Bu nedenle bu süreçte çiftlerin sabırlı olması ve her bir aşamada sonrasında sonucun başarılı olmasına yönelik olarak verilen bilgilere göre hareket etmeleri gerekir. Önemli aşamalar:

* Çiftin dinlenmesi ve gerekli bilgilerin alınarak tedavi sürecinin planlanması
* Yumurtanın oluşmasının sağlanması için uyarma işleminin yapılması
* Yumurtaların toplanması
* Yumurtanın sperm ile döllenmesi
* Sağlıklı embriyonun rahme yerleştirilmesidir.

Bütün aşamalar laboratuvar ortamında gerçekleştirilerek birleşmenin de bu şekilde sağlanması sayesinde daha kısa süre içinde başarılı sonuçlar alınabilir.

Bu Yazi Toplam da 1.016 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yumurtanın döllenmesinde önemli noktalar Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?