Yumurta toplama işlemi

BURADASIN

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı sonuçlar almak için her aşamanın ayrıca bir önemi bulunmaktadır. Özellikle ilk muayene evresinden en son haline kadar her evrenin bu noktada oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda vardır. Özellikle en önemli evrelerden birisi de tüp bebek aşamalarında yumurta toplama işlemi olarak bilinen evredir. Bu evrede en kaliteli olan yumurtaların toplanması gerekmektedir. Bunların ise döllenme için hazır hale gelecek şekilde muhafaza edilmesi başarılı bir tüp bebek tedavisi için oldukça önemlidir.

Tüp bebek aşamasında yumurta toplama işlemi yumurtalar oluşturulduktan sonra çatlaması için iğne yapılma işlemi ile başlamaktadır. Bu iğne ise yaklaşık olarak 32 ile 36 saat sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. Daha sonra ise yumurta toplama işlemi gerçekleşmektedir. Bu noktada ise oldukça önemli olan bir nokta da bulunmaktadır. Bu da yumurta toplama evresinin adet dönemi ile bir ilgisi olmadığıdır. Yani yumurta toplama işlemi adet gününe göre yapılmaktadır.

Yumurtaların yaklaşık olarak 12 ile 15 gün içinde geliştiği bilinmektedir. Gerekli olan oluşumların gerçeklemesinin ardından ise yumurta toplama işlemi yaklaşık olarak yarım saat kadar sürebilmektedir. Bununla birlikte yumurta toplama işlemi gerçekleştikten sonra ise yaklaşık olarak bir saat bir süre uzanarak dinlenmeniz gerekebilir. Genellikle bu süreç sadece kısa bir dinlenme süresini ardından son bulmaktadır. Bunun için de tüp bebek aşamalarında yumurta toplama işlemi sonrasında doktor kontrolünde uygun görüldüğünde bir saat sonra hastaneden de ayrılabilirsiniz. Yumurta toplama işlemi sonrasında nadir de olsa ağrı çekilebilir. Bunun içinde doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte nadir de olsa bazı hastalar üzerinde kanamalar olduğu bilinmektedir. Ancak aynı gün içinde kesilen ve oldukça az kanamaların olması bu noktada herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Bu Yazi Toplam da 935 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yumurta toplama işlemi Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?