Tüp bebek transferi

BURADASIN

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftler, heyecanla sürecin nasıl işleyeceğini merak ederler. Hekim tetkikler sonrasında hastayı ve eşini bilgilendirerek, nasıl bir süreç yaşayacakları hakkında ön bilgi verir.

Tedaviye başlanılır ve gerekli ilaçlar kullanılmaya başladıktan sonra, hasta muayene edilerek, yumurtaların toplanması sağlanır. Yumurtaların toplanabilmesi için, çeşitli ilaç tedavileri ile yumurtanın olgunlaşması gerekmektedir. Yeteri kadar büyüyen ve olgunlaşan yumurtalar, genel anestezi altında toplanır ve aralarından en iyisi, en iyi spermle birleşip döllenme laboratuvar koşullarında gerçekleştirilir. Tüp bebek transferi için hasta yine genel anestezi altında transfere hazır hale getirilir.

Daha sonra 10 gün kadar beklenilir ve rahme tutunup tutunmadığı  kontrol edilen gebelik ürünü, takip edilir.

Transfer Sonrası Kaç Yumurta Olur?

Tüp bebek tedavisinde amaç, bir tane sağlıklı embriyodur. Ancak bazı durumlarda ikiz de olabilir ve annenin sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde gebelik süreci amaçlanır.

İkizden daha fazla gebelik durumunda annenin ve bebeklerin sağlığı tehlikeye girer. Bu nedenle amaç, en sağlıklı embriyonun oluşmasıdır. Yani ikiz ya da üçüz gibi durumlar söz konusu olmaz.

Transferde Hasta Hastanede Mi Kalır?

Bazı hastalar bir süre hastanede kalabilir ya da istirahat etmeleri gerekebilir. Hastanın durumuna göre hekim nasıl bir süreç geçirmesi  gerektiğini telkin edecektir.

Tüp bebek tedavisi için en uygun şartlar, ilk gece için  hastane koşullarıdır. Herkes için en uygun süreç kendi sağlık durumu elverdiği koşullardır. Hastanın çoğu zaman bir şikayeti ve belirtisi olmaz. 10 gün sonra yapılan testin sonunda hastanın hamileliği teşhis edilir ve geri kalan süreç de ona göre takip edilir.

Normal gebelikten farklı olan SAT olarak transfer tarihi baz alınır ve gebelik haftası da buna göre hesaplanır.

Bu Yazi Toplam da 793 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?