Yumurtanın döllendirilmesi

BURADASIN

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın döllenmesi yumurta toplama sürecinin ardından gelişen bir aşamadır. Yumurta toplama işleminin ardından yapılan ve olgun olan ve seçilmiş olan yumurtaların seçilmesi ile gerçekleşmektedir. Uygun bir ortamda ve uygun bir ısıda yaklaşık olarak 2 ile 4 saat arasında bekletilen yumurtalar ise uygun bir şekilde ve steril bir ortamda dölleme işleminin yapılması sağlanmaktadır. Döllenme işleminin yapması aşamasının gerçekleşmesinin yanı sıra erkekten de spermler alınmaktadır. Ancak bu noktada erkekten genellikle mastürbasyon yöntemi le spermler alınmaktadır.

Ancak mastürbasyon yöntemiyle sperm veremeyen veya sperm alınamayan erkekten ise mikro tese yöntemi olarak bilinen yöntem ile sperm alınmaktadır. Bu noktadan sonra ise hem döllenen yumurtalar hem de sperm bir araya getirilmelidir. Yumurtaların ve spermlerin döllenmesi için ise kaliteli olan spermlerin ve yumurtaların birbirleri ile buluşması her zaman tüp bebek tedavisinde en kaliteli sonucu almak için önem taşımaktadır.

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın döllenmesi evresinde ise tüm gerekli olan şartların sağlıklı bir şekilde bir araya gelmesinden sonra ve yumurtanın sağlıklı bir şekilde döllenmesinin ardından artık embriyo meydana gelmektedir. Bunun ardından ise meydana gelen embriyo rahim içinde gelişmesine devam ederek bebek oluşumunu gerçekleştirecektir. Bu sayede de başarılı bir tüp bebek tedavisinin gerçekleştiği söylenebilir.

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın döllenmesi evresinden önce kaliteli sperm ve yumurta seçimi büyük bir önem taşımaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte ise döllenme evresi farklı çeşitler ve metotlar kullanılarak da yapılabilmektedir. Mikroenjeksiyon yöntemi ile özellikle sperm sayısı oldukça az ve kalitesiz olan erkek adaylarında sperm alınmak için yapılan en etkili yöntemlerden birisidir. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisinde yumurtanın döllenmesi için en çok klasik tüp bebek tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

Bu Yazi Toplam da 970 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yumurtanın döllendirilmesi Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?