Tüp bebek tedavisi aşamaları

BURADASIN

Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftler için tüp bebek yöntemi yapılan doğru uygulama ile başarı oranı oldukça yüksek sonuçlar vermektedir. Bu yöntem kadından alınacak yumurta ile erkekten alınacak olan spermin dış koşullarda birleştirilmesi ve sağlıklı embriyo oluşturulması sürecini kapsar.

Tüp bebek tedavisinin izlenen aşamaların her biri uzman doktor tarafından incelenerek bir sonraki aşamaya geçilir. Bu sürede sabırlı olunması ve doktorun söylediklerine uyulması son derece önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde İlk Aşama

İlk aşamada başvuru yapan çiftin sorununun anlaşılması için detaylı olarak dinlenmesi ve bu sayede değerlendirme işleminin yapılması yer alır. Bu sayede daha önce yapılan tedaviler olup olmadığı veya ne kadar süredir beklendiği konusunda detaylı bilgi alınabilir.

Verilen bilgilere göre bir planlama çıkartılarak bu şekilde nasıl bir yol izleneceği çifte açıklanır.

İkinci Aşama

Bu aşamada kadınlardaki yumurtanın uyarılması sağlanarak bu şekilde yumurtanın oluşmasına yardımcı olunur. İğne tedavisi ile bu aşamada yumurtalara uyarıcı gönderilerek çok fazla sayıda yumurtanın oluşması sağlanmış olunur.

Üçüncü Aşama

Bu aşamada oluşan yumurtaların toplanması sağlanır. En sağlıklı yumurtaların kullanılması sayesinde oluşan embriyolarında sağlıklı olması amaçlanır. Toplanan yumurtalar uygun koşullarda laboratuvarda saklanır.

Bu aşamada erkekte sperm vererek bir sonraki aşama için gerekli olan her şeyin toplanmış olması ile bir sonraki aşamaya geçilir.

Dördüncü Aşama

Kadından alınan yumurtalar ve erkekten alınan spermin uygun koşullarda döllenmesi sağlanarak bu şekilde sağlıklı embriyolar elde edilir.

Bu aşamada oluşturulan embriyolar laboratuvar ortamında saklanır.

Beşinci Aşama

Son aşamada laboratuvarda iki ya da üç gün bekletilmiş olunan embriyolar ağrısız bir uygulama ile rahme yerleştirilir.

Döllenmenin gerçekleşmesi ile oluşan embriyolardan sağlıklı olanlar rahme tutunacağı için 12 gün sonra yapılan test ile bu konuda bilgi alınabilir.

Bu Yazi Toplam da 1.123 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Tüp bebek tedavisi aşamaları Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?