Tüp bebek süreci nasıl ilerler

BURADASIN

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftler, uygun bir klinik bulduklarında hekimle tüm detayları konuşmaları gereken bir süreç de başlamış olur. Tüp bebek tedavisi öncesi hekimle yapılan görüşmelerde hasta hikayesinin tüm detaylarıyla bildirilmesi önemlidir.

Hekiminizin sizi dinlemesi, anlattıklarınızı geçiştirmemesi gerekmektedir. Bu nedenle hekim seçimi ve kliniğin belirlenmesi oldukça önemlidir. Tüp bebek uygulaması öncesi çiftlerin tüm tetkikleri detaylı bir şekilde incelenir ve hekimin uygun gördüğü testler tekrarlanır. Daha sonra kadının adet düzenine göre bir ilaç tedavisi başlar.

İlaç tedavisinde hastanın kendisinin de yapabileceği iğne önemlidir. İğne sonrası belirlenen günlerde ultrason tetkikleri yapılmaktadır.

Yumurtaların Toplanması

Her hastada farklı bir şekilde sonuç veren yumurtaların olgunlaşması bazen çok fazla yumurtanın oluşmasına neden olabilir. Bu durumda sağlıklı yumurtalar toplanabilir ve tekrar kullanmak üzere dondurulur.

Yumurtanın istenilen boyuta ve özelliğe ulaşması sonrası sperm hücresi de aynı şekilde elde edilerek embriyolog tarafından laboratuvar koşullarında birleştirilir. Sağlıklı embriyoların transfer edilmesinden sonra hastanın bir süre beklemesi gerekir.

Transferden sonra embriyonun  rahme tutunması beklenir ve sonrasında hekimin ön gördüğü ölçüde kontrollü bir şekilde gebelik takip edilir. Tüp bebek tedavisinde 1 sağlıklı bebek hedeflenir. Ama bazen ikiz ya da üçüz de olabilmektedir.

Tüp Bebek Transferi Sonrası

Transfer sonrası embriyo rahme tutunabilir de düşebilir de, bu durumda sabırlı olunması şarttır. Çünkü tedavi ilk transferde sonuçlanmayabilir.

Dondurulmuş sperm ve yumurtalar varsa, bir daha ki transfer işleminde onlar kullanılabilir. Bu yüzden tedavi için ihtiyacınız olan klinik ve hekim seçimi oldukça önemlidir. Doğru bir klinik seçtiğinizde, tedaviniz sizi yıpratmayacak ve maddi ve manevi olarak iyi geçecektir.

Tüp bebekle çocuk sahibi olmak isteyenler, her koşulda  ihtiyaç duyulan bilgi edinme süreci çiftler için oldukça önemlidir.

Bu Yazi Toplam da 905 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Tüp bebek süreci nasıl ilerler Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?