Tüp bebek işlemi sonrası hamilelik belirtileri

BURADASIN

Yorucu bir süreç olan tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak, anne adaylarının nakil sonrası heyecanlı bir bekleyişe girmelerine neden olur.

Her türlü hareketi gebelik belirtisi olarak algılayan annelerin 10 gün kadar beklemeleri gerekmektedir. Tüp bebek sonrası rahme tutunan embriyo annenin vücudunda değişikliklere yol açmaya başlar. Özellikle uykuya eğilim, yorgunluk, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sorunlar hamilelik belirtisi olabilir.

Kadınlar bu konuda sabırsız davranarak birçok gebelik testi alır ve sonucu merak ettikleri gibi belirli zaman aralıklarında tekrarlarlar. Sonucun net olarak belli olabilmesi için, evde yapılan testlerde ne azından adet tarihinin geçmesi beklenir.

Tüp bebek nakil işleminden sonra ise 10 gün geçtiğinde kanda yapılan BETA HCG testinden sonuç alınabilir.

Doktora Ne Zaman Gidilir ?

Her anne adayı heyecanla beklediği çift gördüğü an doktora gitmek ister. Tüp bebek tedavisinde bu durum biraz daha farklıdır. Çünkü hekim işlem sonrası size ne zaman gelmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Gebeliğin takip edilmesi ve gerekli olan ilaçların kullanılması oldukça önemlidir. İlk 3 aylık süreçte hekim size ilaç verebilir ve gerekli olan takviyeleri düzenli olarak almanız beklenebilir. Bu nedenle mutlaka hekiminizin önerdiği saatte ve koşullarda ilaçlarınızı uygulamaya özen gösterin.

Doktora ne zaman gitmeniz gerektiğini hekiminiz size bildirecektir ve testin kesinlik kazanması için hekiminizin muayenesi beklenecektir.

Tüp Bebekte Doğum Tarihi Hesaplama

Tüp bebekte doğum tarihi hesaplama, normal doğum tarihi hesaplamaktan biraz daha farklıdır. Çünkü yumurta toplama tarihine göre, embriyo transfer tarihine göre ve blastokis transfer tarihine göre tahmini doğum günü ve gebelik haftası hesaplanmaktadır.

Anne adaylarının internette bulunan otomatik hesaplayıcıları kullanarak, embriyo transfer tarihi ya da blastokist tarihine göre doğum haftalarını hesaplamaları mümkün olmaktadır.

Bu Yazi Toplam da 1.072 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?