Embriyo transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

BURADASIN

Tüp bebek tedavisinin en heyecanlı aşaması olan embriyo transferinden sonra 15 gün cinsel ilişki yasaklanmaktadır. Bu durum kanıtlanmış bir etkiye sahip olmasa da, genel bir kural olarak uygulanmaktadır.

Anne adayının aşırı ağır aktiviteleri bedensel ağırlıklı ve hareketli sporlardan da kaçınması gerekmektedir. Transfer sonrası kusma, karında şişlik ve az idrar gibi durumlar söz konusu olduğunda hemen hekime bildirilmesi gerekmektedir. Transfer sonrası 12. gün kanda gebelik testi yapılacağı için bu tarihe kadar herhangi bir kanama ya da farklı durum olduğunda hekimin bilgilendirilmesi şarttır.

Test günü geldiğinde, sonuç pozitif olsa bile iki gün sonra tekrarlanması gerekecektir. Eğer gebelik varsa, 3 hafta sonra hasta yeniden kontrole çağrılacak ve ultrasonla muayene yapılacaktır.

Gebelik Takibi

Bebeğin kalp atışlarının duyulmasının ardından süreç normal gebeliklerde olduğu gibi işleyecektir. Bazı durumlarda ikiz gebelikler olabilmekte ve bu durumda hastanın ve bebeklerin sağlığı daha fazla önemsenmektedir.

Bebekleri gelişinde herhangi bir terslik yoksa, bebekler normal doğumla dünyaya gelebilir. Ama sorun varsa, sezaryen tercih edilebilmektedir. Hasta ve hekim arasındaki iletişim her zaman korunmalı, anne de kronik bir rahatsızlık varsa ilaç tedavisi devam etmelidir.

Gebelik haftası hesaplanırken, embriyo transfer tarihi hesaplanmaktadır ve ultrason görüntüleriyle de bebeğin hangi tarihlerde doğacağı tahmin edilebilmektedir.

Sonraki Gebelikler

Tüp bebek tedavisiyle gebe kalıp, daha sonra doğal yoldan hamile kalan anne adaylarının oranı yüzde 40’lara varabilmektedir.

Bu nedenle sonraki süreçte gebe kalmayı düşünmüyorsanız korunma önlemlerini almanız uygun olacaktır. Çiftlerin üzerinden çocuk sahibi olamıyoruz baskısı kalkınca özellikle sebebi bilinmeyen kısırlıklarda hamilelik sık sık yaşanabilmektedir.

Dondurduğunuz embriyolarını kullanarak, daha sonrası hamileliğinizde kullanmak üzere saklayabilirsiniz ve yaşınız ileriyse, ülkemizdeki kliniklerden de yumurta dondurma ya da embriyo dondurma gibi hizmetler alabilirsiniz.

Bu Yazi Toplam da 1.050 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Embriyo transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?